Aby návrat nebyl náraz

06.02.2023

Návrat z rodičovské dovolené může být pro některé matky a otce stresující záležitostí. Je důležité se na něj co nejlépe připravit a vyřešit všechny praktické záležitosti, jako je návrat do práce, hlídání dětí nebo nastavení nových rodinných rutin. Situace, ve které se nachází spousta rodičů a jedním z nich jsem právě teď i já. Než se vám narodí první dítě, slýcháte hlášky typu "život už nikdy nebude stejný", "užívej si, dokud to jde", "spi, dokud to jde". Některým z nich dáte za pravdu, jiné u vás neplatí. 

Každopádně se mi, jako i ostatním rodičům, radikálně změnil každodenní život a v průběhu času i životní priority. Nejvíce jsem si změnu priorit uvědomila ve chvíli, kdy se blížil konec rodičovské dovolené. Představa plného úvazku s sebou nesla i obavu, jak dítě zvyklé být nonstop se mnou vydrží být ve školce skoro 10 hodin denně samo. Začala jsem uvažovat o částečném úvazku a zároveň bylo třeba vyřešit školku/jesle/dětskou skupinu. Ohledně zkráceného úvazku se mi vybavilo, jak jsem slýchávala ve zprávách o nedostatečné nabídce částečných úvazků v České republice. Plně si to člověk uvědomí, když při prohlížení nabídek práce vyřadí z vyhledávání plné úvazky. Nabídek není mnoho a ve většině případů se jedná o méně kvalifikované pozice. V mém případě mi zaměstnavatel vyšel vstříc se zkráceným úvazkem, takže přišlo na řadu hledání školky.

Pokud jste "vyhráli v loterii" a váš zaměstnavatel má mezi benefity zařazenu firemní školku, ušetříte čas a budete mít dítě blízko sebe. Firemní školky jsou v České republice bohužel stále spíše raritou, a tak většina rodičů musí do nového časového plánu přidat ještě dojíždění na další adresu. Překvapením pro mě byl rozdílný přístup státních školek k přijímání tříletých dětí. Doposud jsem se setkala s několika variantami. Pokud to kapacita dovolí, přijímají některé státní školky i děti mladší tří let. Další možností je, že vám dovolí dítě narozené v lednu a později zapsat a v den třetích narozenin může začít do školky chodit. V našem případě je jednalo o třetí variantu, dceři jsem nemohla ani podat přihlášku, protože je narozená až po novém roce. Vzhledem k faktu, že zaměstnavatel vám má povinnost držet pracovní místo do tří let dítěte, se rodiče zimních a jarních dětí dostávají do situace, kdy musí hledat dražší typ hlídání. Je samozřejmě možné domluvit se zaměstnavatelem na posunutí nástupu do práce, každopádně je dobré se včas informovat, jak školka přistupuje k přihlašování tzv. "jarních" dětí. 

V mém případě jsem hlídání vyřešila formou dětské skupiny a vzhledem k částečnému úvazku jsem si mohla já i dcera na novou situaci postupně zvyknout. Každý samozřejmě tuto možnost nemá a v některých profesích to ani není proveditelné, proto bych si pro nás rodiče přála do budoucna více kvalitních firemních školek a širší nabídku zkrácených úvazků.

Autor článku: Lenka Mikšovská

www.opletalova.net