Disciplína nebo plína

24.03.2023

Chtěli jste vybudovat efektivní nábor? Lámete si hlavu s tím, jak vše správně uchopit, kolik času a investic je třeba věnovat efektivnímu náboru? Jedna z věcí, za kterou si stojíme v Opletalová & Partners je, že nejcennější investice je investice do lidského kapitálu. Co to však znamená? Pracovní vztah je velice ovlivněn osobními životy každého z nás.

V recruitmentu, ať chcete nebo ne, je to jako ve sportu. Nejlépe se mi uvádí příklad na štafetovém běhu, pokud se bavíme o týmu 1+1 a více. Samozřejmě, můžete běžet i sám. I to je fajn. Pokud se rozhodnete, ať už pro externí, či interní působení v lidských zdrojích – v náboru, pak oboje má podobné prvky, jen náročnost je odlišná.

Jednou jsem svůj tým vyzvala, nechť se zúčastníme štafetového běhu. Plán byl uskutečnit běh v červnu. Kdo do toho jde? Přihlásili se zkušení, trénovaní, přihlásili se odvážní a nepřihlásili se ti, kteří nemohli, nechtěli, či jakýkoliv měli důvod. Možná věřili svým kolegům, že to zaběhnou lépe. Super bylo, že fandili samotné myšlence a týmu, a to se počítá. A do štafetového běhu s námi šel i šéf šéfů! Nakonec jsme vytvořili 2 týmy po 5 lidech. Ženy, muži, jakéhokoliv věku, odhodlání a přístupu.

V průběhu několika měsíců jsem sem tam ťukla, kdo a jak trénuje. Každý měl před sebou svých 5 km, které, aby výsledek stál za to, měl uběhnout pod 30 minut, každý z nás v rámci celé štafety. Trénink: Jednou jsme si dali jen tak zlehka běh centrem Prahy a vyběhli jsme na Letnou. Motivace a těšení se, že přijde den D, atmosféra byla dobrá, odhodlání stoupalo.

Přišel daný den D, závodu. Horko, kdy teploměry na poměry České republiky lámaly rekordy. Ráno jsem si říkala, kdy obdržím zprávu, že to někdo vzdává a jak pak rychle vymyslet plán B, C. Nikdo to nevzdal! Horko, nehorko. Těšíme se, jdeme na start. Strategie, jaké zvolíme pořadí, borců namakaných, borců běžících na pohodu a borců dotahující cílové rovinky. Dva týmy. Začíná rivalita, zdravá a optimistická rivalita, mezi oběma vlastními týmy. Jde o to, který z těch dvou týmů to uběhne lépe! Další popostrčení vpřed!

Běžíš, pliveš duši v tom horku, říkáš si, super, krása, tady jsem ještě neběžel… štafetový kolik svíráš a říkáš si, přece jim to nezkazím, nezkazím to týmu, zaber… předáváš štafetu… horko, že by si se nejraději viděl ponořen do vody a ty se ještě morduješ během na rozpálené cestě… popohání Tě ti, kteří Tě ještě předběhnou… dali to! Dali jsme to všichni! Oba týmy zaběhly. Adrenalin, euforie, endorfiny… společná radost a požitek ze společné akce, běhu výsledku… čekáme, jak jsme to dali… osvěžující občerstvení a společné vyhodnocení… jde se spát. Víte, ten nejlepší pocit byl, že oba týmy to daly dle prvotní myšlenky. Nikdo to nevzdal, ač překážek bylo mnoho. A ta největší radost, všichni to dali, svých 5 km pod 30 minut a oba týmy to daly na bravurní výkon!

Můžeš pak říct, tým je v dobré kondici! Pokud jako šéf, chceš zpětnou vazbu, tady ji máš! A recruitment je podobný. Je to týmová práce a přitom, každý je v tom sám za sebe, bez milosti. Na trati si pomoz sám.

Štafeta, čas a kvalita! Jdou si ruku v ruce! Někdy přijde čas, kdy Ty sám nemůžeš běžet. Tým Tě podrží a naopak. Recruitment má své KPI´s, tzv. ukazatele produktivity, efektivity. Jednou jsme také začali používat pojem KSI´s – Key Success Indicators, ale to už bych řekla, že je vyšší dívčí v recruitmentu, to není pro každého. Není to o velkém množství čísel, lámání rekordů, je to o projektu, výdrži, udržitelnosti a hodnotách. Bez udržení disciplíny, tréninku to v recruitmentu nejde. Pak se rozhodni sám. 

Motivace přichází z vnitra každého z nás. Nábor týmu, jeho vedení a  rozvoj, nejen v recruitmentu, je základ úspěchu. Zvolte správné kroky hned na začátku výběru týmu. Rádi Vám pomůžeme. 

Dobrým příležitostem a úspěchu jdeme naproti! 

www.opletalova.net